Wszystko, co trzeba wiedzieć o tokarkach

Czym jest tokarka?

Tokarka jest obrabiarką, która obraca, lub toczy, metalowy detal wokół osi obrotu, podczas gdy specjalne narzędzia skrawają metal, nadając mu ostateczną formę symetrycznej części lub komponentu.

Nowoczesne tokarki to zazwyczaj urządzenia numeryczne sterowane komputerowo (tzw. maszyny CNC), co oznacza, że działają tak, jak zaprogramuje je operator.

Toczenie to proces, który można przeprowadzić na powierzchni zewnętrznej detalu lub w jego wnętrzu, na przykład podczas wytaczania. Za pomocą nowoczesnej tokarki można przeprowadzić wiele różnych procesów toczenia, w tym toczenie zgrubne, toczenie wykańczające, wytaczanie, obróbkę czołową, rowkowanie, gwintowanie, radełkowanie i przecinanie.

Do czego służą tokarki?

Tokarki i centra tokarskie mają wiele zastosowań w procesie produkcyjnym, ponieważ pozwalają na tworzenie zaokrąglonych części i komponentów o różnych rozmiarach. Części toczone stanowią często jedynie fragment ostatecznego układu lub podzespołu. Mogą nimi być na przykład sworznie tłoków silnika samochodowego, złącza do rurociągów podwodnych, wałki do silników lotniczych lub śruby medyczne do łączenia kości.

Jakie materiały można obrabiać za pomocą tokarki?

Przy użyciu tokarki można skrawać wiele różnych materiałów — od metali, takich jak mosiądz, stal nierdzewna i miedź, po bardziej złożone materiały, w tym nadstopy w rodzaju Inconelu. W ostatnich czasach popularność zyskały też kompozyty, takie jak włókno węglowe, które są często wykorzystywane do produkcji podzespołów lotniczych.

Jak wybrać tokarkę?

Wybór tokarki zależy od jej zastosowania, czyli innymi słowy od rodzaju, złożoności i rozmiarów produkowanego komponentu, a także od obrabianego materiału. Do produkcji małych i nieskomplikowanych części ze stali nierdzewnej, na przykład łączników rurowych, wystarczy prosta tokarka, taka jak maszyny z serii QT PRIMOS firmy Yamazaki Mazak.

Do większych i bardziej złożonych zadań potrzebne są bardziej zaawansowane maszyny. Pod kątem sprawnej obróbki większych detali, takich jak te wykorzystywane w maszynach budowlanych, silnikach odrzutowych i sektorze energetycznym zostały na przykład zaprojektowane na maszyny z serii MEGA TURN firmy Yamazaki Mazak.

Ważnym kryterium podczas wyboru tokarki jest również moc skrawania. Twardsze materiały, takie jak Inconel, wymagają większej sztywności i możliwości przeprowadzenia ciężkiej obróbki, co oferują tokarki takie jak SLANT TURN NEXUS.

Czy tokarka może też wykonywać operacje inne niż toczenie?

Nowoczesne tokarki mogą też służyć do innych operacji, na przykład do frezowania pryzmatycznych lub prostopadłościennych elementów, gdy detal jest nieruchomy, a narzędzie wykonuje skrawanie. Maszyny frezarsko-tokarskie, takie jak oferowane przez firmę Yamazaki Mazak produkty z serii INTEGREX i, mogą wykonywać różne operacje na jednym elemencie lub detalu — w firmie Yamazaki Mazak nazywamy to „wielozadaniowością”. Dzięki temu możliwy jest proces DONE-IN-ONE, czyli integracja wszystkich procesów obróbki, która skraca czas ustawiania i programowania urządzeń, optymalizuje cykl roboczy i zwiększa wydajność.

Narzędzia tokarskie firmy Yamazaki Mazak

Firma Yamazaki Mazak oferuje wiele różnych tokarek do rozmaitych zastosowań — od modeli dwuosiowych po centra tokarskie wyposażone we wrzeciono narzędzia obrotowego, oś Y i drugie wrzeciono. QUICK TURN PRIMOS, podstawowa seria firmy Yamazaki Mazak, to kompaktowe i bardzo wydajne maszyny z wrzecionem głównym o prędkości 5000 obr./min. Również modele QUICK TURN i QT Compact oferują wszystkie zalety najnowocześniejszych rozwiązań tokarskich oraz możliwość frezowania, realizując w ten sposób koncepcję DONE-IN-ONE.

Im bardziej złożona część, tym większe wymagania związane z jej obróbką, dlatego do produkcji bardziej skomplikowanych elementów firma Yamazaki Mazak oferuje maszyny, które są większe, mają większą moc i większe możliwości. Modele HQR mają dwie głowice i dwa wrzeciona, co optymalizuje czas cyklów i świetnie sprawdza się w wypadku produkcji większej liczby części, ponieważ pozwala na połączenie operacji toczenia i frezowania.

Do produkcji masowej idealnie nadają się tokarki z serii MULTIPLEX, wyposażone w dwa wrzeciona tokarskie, dzięki czemu można skrawać dwie części jednocześnie. Ciągła i wykonywana jednocześnie przez oba wrzeciona obróbka jest możliwa, ponieważ transport detalu od jednego wrzeciona do drugiego odbywa się automatycznie.