HALA PRODUKCYJNA
W hali produkcyjnej — „sercu” całego zakładu — często występują czynniki pogarszające wydajność oraz jakość, które jednak pozostają niezdiagnozowane i nie są eliminowane.

Jednym z typowych obszarów nieefektywności jest programowanie maszyn. Błędy w programach mogą prowadzić do spadku wydajności, dużego odsetka braków i niskiej jakości wyrobów.

Jednym ze sposobów weryfikacji programu przed rozpoczęciem obróbki jest symulacja trójwymiarowa. Wystarczy jeden błąd w programie dla maszyny, by na przykład kosztowny zawór podwodny wykonywany z bloku inkonelu nadawał się tylko na złom. Technologia Mazak SMOOTH obejmuje rozwiązanie SMOOTH Cam RS, które szybko i dokładnie weryfikuje program poprzez symulację 3D. Uwzględnia przy tym także programy 5-osiowe i zapewnia dokładne wykrycie ewentualnych kolizji oraz skraca czas potrzebny na przygotowanie do obróbki.

W każdym warsztacie i zakładzie produkcyjnym istnieje potrzeba nieustannego podnoszenia poziomu „inteligencji” procesów produkcyjnych, tak by prowadziły do większej wydajności. Wykorzystanie danych i technik analitycznych jest jedną z metod optymalizacji gospodarki narzędziowej, ponieważ umożliwia lepsze wykorzystanie narzędzi, skrócenie czasów ich wymiany i minimalizację przestojów.

Rozwiązanie SMOOTH Tool Management centralnie zarządza informacjami o narzędziach w zakładzie pod kątem ograniczenia przestojów i lepszego wykorzystania zasobów. Program jest powiązany z systemem automatycznego wprowadzania długości narzędzia i przesunięć średnicy, natomiast elektroniczny układ (chip) identyfikacyjny narzędzia skojarzony jest z bazą danych, co pozwala na śledzenie transferów narzędzi z magazynu do maszyny.

AUTOMATYKA
Poważnym problemem w całej Europie Zachodniej jest niedobór wykwalifikowanych inżynierów i operatorów obrabiarek CNC.

Gdy już uda się znaleźć pracownika, jego wysokie kwalifikacje oznaczają odpowiednio wysokie wynagrodzenie, które wpływa na koszty produkcji i konkurencyjność.

Dlatego warto kierować wykwalifikowany personel do prac wymagających najwyższych umiejętności, a zadania pomocnicze powierzać systemom automatyki. Przełoży się to na większą wydajność i sprawi, że proces produkcji będzie realizowany mądrzej. Aby jednak automatyzacja uwolniła cały potencjał maszyn i systemów automatyki, musi być uzupełniona o efektywną komunikację.

Technologia Mazak SMOOTH może stać się katalizatorem ściślejszego współdziałania między maszynami a automatyką. Jeden z jej elementów stanowi oprogramowanie zarządzające Mazak SMOOTH PMC do systemu automatyzacji PALLETECH, które jest w stanie optymalizować harmonogramy na podstawie wymagań produkcyjnych i organizacji pracy zmianowej operatorów.

Oprogramowanie prognozuje obciążenie, symuluje wymagania, jakie będą stawiane poszczególnym maszynom, wyświetla narzędzia potrzebne do realizacji zadań, prezentuje rzeczywiste wyniki i wskazuje zaległe detale.

Wszystkie te informacje prezentowane są na ekranie głównym lub mogą być przeglądane zdalnie z urządzenia mobilnego bądź biurowego komputera — a zatem są zawsze i wszędzie dostępne dla personelu produkcyjnego i zarządzającego.