Nowe pionowe 5-osiowe centrum obróbkowe Yamazaki Mazak VARIAXIS C-600

Nowe pionowe 5-osiowe centrum obróbkowe Yamazaki Mazak VARIAXIS C-600 miało swoją światową premierę na targach EMO 2019.

Model C-600, następca wyjątkowo udanego centrum obróbkowego VARIAXIS j-600/5X, jest dostępny w atrakcyjnej cenie jako wydajne rozwiązanie do obróbki 5-osiowej w różnych branżach, w tym w sektorze lotniczym i motoryzacyjnym.

VARIAXIS C-600 to sztywne centrum obróbkowe o wysokiej dynamice pracy. Mimo kompaktowej budowy pozwala obrabiać detale o wymiarach sięgających aż Ø730 mm x h450 mm (wysokość) i masie nawet 500 kg. Sztywna konstrukcja obejmuje obustronnie podparty stół uchylno-obrotowy o średnicy Ø600 mm z przekładniami rolkowo-krzywkowymi w osiach B i C. Wyjątkową wydajność zapewniają wysokie prędkości posuwu w osi X, Y i Z, sięgające 42 m/min, a czas od wióra do wióra wynosi zaledwie 4,5 sekundy.

Zaletą maszyny VARIAXIS C-600 jest bogate wyposażenie opcjonalne, zatem można ją ściśle dopasować do konkretnego zastosowania.

Do wyboru są cztery różne wrzeciona, m.in. o prędkości obrotowej 15000 obr./min i wysokim momencie obrotowym 220 Nm, czy wysokoobrotowe 20 000 obr./min. Standardowy magazyn o pojemności 30 narzędzi może być rozszerzony nawet do 120 pozycji.

Egzemplarz prezentowany na targach EMO posiada wrzeciono HSK-A63 15 000 obr./min o mocy 46 kW i momencie obrotowym 220 Nm. Jest także wyposażona w pojemny magazyn na 60 narzędzi oraz funkcję Mazak Smooth Ai. Oparta na sztucznej inteligencji minimalizuje drgania wrzeciona frezarskiego, adaptacyjnie dopasowując parametry skrawania na podstawie informacji zwrotnych z czujników wbudowanych w maszynę.

Modularna konstrukcja centrum obróbkowego C-600 pozwala na stosowanie w nim różnych układów chłodzenia, działających pod ciśnieniem maksymalnie 70 barów. Dostępne są pakiety do obróbki stali, aluminium, odlewów i kompozytów.

VARIAXIS C-600 charakteryzuje się ergonomiczną konstrukcją, która zapewnia operatorowi doskonały dostęp do maszyny. Przewidziano również możliwość łatwej integracji z różnymi rozwiązaniami automatyzacji, takimi jak MPP i Palletech. Opcje, takie jak drzwi do ładowania bocznego oraz przygotowanie pod interfejs pneumatyczny i hydrauliczny, pozwalają na wdrażanie indywidualnych rozwiązań obejmujących roboty i manipulatory. W integracji z systemami automatyki pomaga również sterownik Smooth RCC (Robot Cell Controller). Z kolei funkcja Robot Setup Assist umożliwia efektywne programowanie robota w układzie współrzędnych maszyny.

Centrum obróbkowe VARIAXIS C600  wyposażone jest w najnowsze, oparte na sztucznej inteligencji sterowanie cnc Mazak SmoothAi. Sterownik uczy się podczas pracy i w sposób ciągły optymalizuje wydajność maszyny.