Yamazaki Mazak wprowadza do oferty nową wycinarkę laserową do rur o średniej i małej średnicy

W ofercie Yamazaki Mazak pojawiła się nowa wycinarka laserowa o wysokiej wydajności, przeznaczona specjalnie do szybkiego cięcia rur o średniej i małej średnicy w produkcji wielkoseryjnej.

Nowy model FT-150 FIBER to kompaktowa wycinarka laserowa o ergonomicznej konstrukcji, w której elementy obsługowe, stacja załadowcza i stacja odbiorcza znajdują się po tej samej stronie maszyny.

Wycinarka FT-150 FIBER z rezonatorem światłowodowym o mocy 3,0 kW może obrabiać pojedyncze detale o długości maksymalnej 6 500 mm i masie maksymalnej 150 kg, a maksymalna średnica obrabianych rur wynosi 152,4 mm. Dostępne są konfiguracje opcjonalne o parametrach podwyższonych do 8 000 mm i 180 kg.

Maszyna może ciąć wiele różnych materiałów stosowanych powszechnie w sektorze architektonicznym, motoryzacyjnym, budowlanym i meblarskim, w tym stal miękką, stal nierdzewną, miedź, mosiądz i aluminium.

Jako maszyna zaprojektowana pod kątem maksymalnej wydajności, FT-150 FIBER jest w stanie realizować szereg procesów, w tym cięcie, gwintowanie, wiercenie i wiercenie termiczne. Ta wszechstronność przekłada się na skrócenie czasu obróbki, ponieważ eliminuje potrzebę osobnej realizacji takich procesów, jak dziurkowanie, stępianie ostrych krawędzi i gwintowanie otworów. Laser światłowodowy w połączeniu z konstrukcją zapewniającą dużą prędkość posuwu, duże przyspieszenie i szybkie indeksowanie uchwytu osiąga wyjątkowo wysoką szybkość cięcia.

Korzystny wpływ na wydajność ma również podajnik wiązek rur o dużej pojemności, który jest w stanie automatycznie podawać surowiec o masie do czterech ton w celu zapewnienia długookresowej ciągłości produkcji. Wycinarka FT-150 FIBER jest również przystosowana do różnych metod odbierania detali — od rozwiązań standardowych po automatyczne systemy sortujące do produkcji wielkoseryjnej i produkcji wyrobów wieloczęściowych. Maszyna umożliwia odbieranie wyrobów gotowych o długości 3000 mm (dostępna jest opcja zwiększająca tę długość do 4500 mm) do zasobników lub za pośrednictwem opcjonalnego przenośnika taśmowego. System sortowania może sortować i odbierać małe, średnie i duże wyroby z czterech różnych obszarów.

FT-150 FIBER oferuje również szereg funkcji zwiększających dokładność i jakość cięcia. Należy do nich dodatkowa oś U w głowicy tnącej, która pozwala na ultraszybkie cięcie, oraz odchylana głowica laserowa zdolna do cięcia skosów z wysoką dokładnością.

Dokładność cięcia zwiększa również „wizualny lokalizator szwu”, czyli układ kamery i oprogramowania do analizy obrazu, który wykrywa szwy spawalnicze na rurach i na tej podstawie określa wymagane miejsce cięcia na obwodzie. Z kolei funkcja „lokalizacji środka detalu” wykrywa i przed cięciem kompensuje ewentualne wygięcie i skręcenie detalu.

Do innych istotnych funkcji należy podparcie dla długich detali zapobiegające ich uginaniu się podczas cięcia oraz wewnętrzna osłona chroniąca przed rozpryskami, która zapobiega wypalaniu wewnętrznej powierzchni i przywieraniu rozprysków po wewnętrznej stronie detali. Dostępne jest również opcjonalne wrzeciono narzędzi obrotowych z zespołem ATC do gwintowania otworów, wiercenia i wiercenia termicznego.

Maszyna FT-150 FIBER jest wyposażona w szereg funkcji automatycznych — takich jak automatyczna kalibracja i czyszczenie dyszy — które jeszcze bardziej zwiększają wydajność obróbki.

Innowacyjne oprogramowanie CAD/CAM firmy Yamazaki Mazak, FX-TUBE, umożliwia łatwą integrację analizy czasu i kosztów produkcji z systemem ERP klienta, a funkcja edycji zaimportowanych danych 3D istotnie skraca czas przygotowania modeli i oczekiwania. Ogólną wydajność pracy zwiększa również system sterowania NC, MAZAK FX, który oferuje takie istotne funkcje, jak szybki restart programu, możliwość planowania produkcji z wykorzystaniem kodów QR generowanych przez oprogramowanie FX TUBE, a także przeglądarka bazy danych opisujących różne warunki cięcia.

Pan Gaetano Lo Guzzo, dyrektor sektora maszyn laserowych na Europę w firmie Yamazaki Mazak, powiedział: „Nowa maszyna FT-150 FIBER wzbogaca naszą ofertę wycinarek laserowych do rur o rozwiązania zaprojektowane specjalnie z myślą o szybkim i dokładnym cięciu rur o średniej i małej średnicy. Wyjątkowa wydajność będąca rezultatem zastosowania rezonatora światłowodowego, bardzo wysokich prędkości posuwu, możliwości realizacji wielu różnych procesów w jednej maszynie i użycia zautomatyzowanego podajnika wiązek, czyni z maszyny FT-150 FIBER idealne rozwiązanie do produkcji wielkoseryjnej, przenoszące obróbkę laserową na zupełnie nowy poziom”.