Yamazaki Mazak prezentuje pięć wycinarek laserowych i dwa rozwiązania automatyzacyjne na targach EuroBLECH

Na targach EuroBLECH 2018 firma Yamazaki Mazak zaprezentuje pięć supernowoczesnych wycinarek laserowych i dwa rozwiązania automatyzacyjne.

Wśród nich szczególnie wyróżnia się nowy model OPTIPLEX 3015 6 kW DDL (Direct Diode Laser) — szybka i dokładna maszyna, która oferuje użytkownikom zupełnie nowy poziom wydajności cięcia laserowego.

Maszyna OPTIPLEX 3015 jest wyposażona w rezonator DDL o dużej mocy 6 kW i idealnie nadaje się do cięcia arkuszy blach grubych i o średniej grubości. Rezonator — najbardziej zaawansowany w swoim rodzaju — umożliwia szybkie cięcie stali nierdzewnej i aluminium z szybkością nawet o 15 procent wyższą w porównaniu z laserem światłowodowym o mocy 6 kW. To wysoce wydajne urządzenie jest również dostępne w ramach serii OPTIPLEX 4020. 

Co szczególnie istotne, nowa wycinarka z laserem DDL zapewnia stabilność cięcia zarówno cienkich, jak i grubych materiałów dzięki zastosowaniu techniki Beam Diameter Control (Sterowanie średnicą wiązki) oraz inteligentnych funkcji monitoringu i inteligentnych funkcji ustawczych. Rozwiązania te, stosowane łącznie, pozwalają na osiągnięcie niezrównanej wydajności — o około 15 procent wyższej niż oferowana przez maszyny z laserem o mocy 4 kW.

Ponadto laser DDL zapewnia najwyższy poziom jakości cięcia, zwłaszcza grubej stali miękkiej, utylizując płynny punkt skupienia dla systemu gładkiej krawędzi cięcia. Wycinarka DDL jest wyposażona w głowicę MAZAK Multi-Control Torch i nowy system MAZATROL PreviewG. 

Kolejną wycinarką DDL prezentowaną na targach będzie maszyna FG-220 DDL 4 kW — nowa wersja naszej popularnej maszyny do cięcia rur i profili, wyposażona w laser DDL. Nowa wycinarka została zaprojektowana z myślą o maksymalnej wydajności i stosuje technikę szybkiego zbliżeniowego przebicia blachy, która pozwala na przyspieszenie cięcia materiałów cienkich i o średniej grubości o 20 procent w porównaniu do laserów CO2.

Nowa wycinarka FG-220 DDL może ciąć materiały silnie odblaskowe, takie jak miedź i mosiądz, a ponadto doskonale nadaje się do cięcia długich detali konstrukcyjnych, w tym kształtowników zamkniętych okrągłych/kwadratowych/prostokątnych, a także dwuteowników, dwuteowników szerokostopowych i kątowników.

Maszynę FG-220 DDL wyposażono w rozwiązania ułatwiające obsługę, takie jak szybki restart programu, a koszty jej eksploatacji mogą być niższe ze względu na obniżone zużycie energii przez rezonator i układ chłodzenia, a także brak konieczności stosowania gazu do lasera. Ta wycinarka laserowa wyposażona jest w system Mazak FX CNC.

Na naszej ekspozycji pojawią się także wersje wycinarek OPTIPLEX FIBER III z laserami o mocy 10 kW i 8 kW. Warto zwrócić uwagę na wersję 8 kW wyposażoną w system automatyzacji Smart Cell firmy Yamazaki Mazak, który opracowany został jako dopełnienie wycinarek laserowych z naszej oferty. 

System Smart Cell charakteryzuje się niewielkimi wymiarami podstawy i ogólnie zwartą, ergonomiczną konstrukcją, która zapewnia łatwość dostępu i obsługi. Komórkę zautomatyzowaną można programować w trybie offline, a podczas pracy dostępne są szczegółowe raporty o statusie produkcji i działania, automatyczna i selektywna detekcja każdej części i obliczanie masy oraz optymalizacja szybkości ruchów na podstawie dynamicznej analizy kinetyki.

Co szczególnie ważne, Smart Cell oferuje użytkownikom laserowym rozwiązanie gotowe na Przemysł 4.0 — z otwartym interfejsem umożliwiającym dalszą rozbudowę i opcją zastosowania robota.

Ostatnia z prezentowanych maszyn to OPTIPLEX NEXUS 3015 FIBER o mocy 6 kW z systemem automatyzacji Fasani CST.

Maszyna 3015 FIBER jest przygotowana do wydajnego cięcia stali nierdzewnej i aluminium, może również ciąć grubszą stal miękką z zastosowaniem azotu. Wyposażona jest w szereg funkcji monitorowania i sterowania, które zwiększają wydajność i jakość cięcia, w tym system stabilizacji procesu cięcia materiałów różnej grubości dzięki funkcji kontroli średnicy wiązki, inteligentne funkcje monitorujące optymalizujące cięcie, a także inteligentne funkcje ustawcze skracające czas ustawiania przed cięciem.

Maszyna jest wyposażona w system automatyzacji CST, który składa się z zamontowanej nad stołem wycinarki pojedynczej wieży z maksymalnie 13 osobnymi szufladami do podawania surowych detali oraz odbierania obrobionych. W systemie automatyzacji zastosowano układ podciśnieniowy o nośności 3000 kg do podawania i odbierania detali.

Gaetano Lo Guzzo, dyrektor europejskiego działu laserów w firmie Yamazaki Mazak, komentuje: „EuroBLECH w Hanowerze to czołowe targi maszyn laserowych w Europie i jesteśmy dumni, mogąc zaprezentować na tej imprezie wyjątkową gamę nowych maszyn oraz osprzętu. W tym roku motywem przewodnim naszej ekspozycji będzie szybkość obróbki — osiągana dzięki nowym rozwiązaniom zastosowanym m.in. w wycinarkach OPTIPLEX DDL z 6-kilowatowym rezonatorem o dużej mocy — oraz integracja wycinarek laserowych z rozwiązaniami do automatyzacji, która pozwala na budowanie kompleksowych systemów cięcia i transportu detali o niespotykanej dotąd wydajności”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:​ https://www.mazakeu.pl/euroblech