Wraz ze wzrostem wymagań dotyczących dokładności wytwarzanych produktów obrabiarkom i systemom obróbkowym stawia się są coraz wyższe wymagania. Kładzie się przede wszystkim nacisk na zwiększanie wydajności przy równoczesnym zwiększaniu dokładności obróbki. Aby uzyskać i utrzymać dokładność na poziomie kilku mikrometrów, należy kontrolować i kompensować szereg różnych rodzajów błędów.

Razem z partnerem wydarzenia, firmą KES Machine, zapraszamy na webinar poświęcony kompensacji wolumetrycznej obrabiarek CNC, który odbędzie się 15 kwietnia 2021 w godz.10.00-11.00. Podczas spotkania przyjrzymy się bliżej istocie kompensacji, pokażemy przebieg pomiarów wybranych osi obrabiarki VARIAXIS i-800, które przeprowadziliśmy w naszym Centrum Technologicznym w Katowicach oraz podysktujemy na temat uzyskanych wyników. 

Zachęcamy do obejrzenia naszego krótkiego wideo-zaproszenia poniżej i rejestracji na wydarzenie.

Spotkanie jest nieodpłatne, interaktywne i stanowi doskonałą okazję do zdobycia nowej wiedzy w komfortowych warunkach – wystarczy komputer i połączenie z Internetem.
Aby wziąć udział, wystarczy się zarejestrować za pomocą formularza zgłoszeniowego. Link do sesji zarejestrowani uczestnicy otrzymają na dzień przed planowanym spotkaniem. 

Poznaj partnera wydarzenia:
Firma KES Machine powstała w 2000 roku w USA przez Polaka Grzegorza Kordalskiego. Siedziba firmy mieści się w miejscowości Newington w stanie Connecticut. KES Machine oferuje kompleksowy serwis maszyn CNC, ich modernizację, kalibrację i kompensację błędów.Od roku 2016 posiada certyfikat ISO 17025, co oznacza, że ma możliwość wydawania certyfikatów do kompensowanych maszyn. Takie certyfikaty pozwalają na start w przetargach, w których są one wymagane
W 2019 firma rozpoczęła ekspansję po drugiej stronie oceanu, otwierając pierwszy oddział w Polsce i skupiając się na tym terenie na szeroko rozumianej kompensacji błędów maszyn. Kompensacja wolumetryczna błędów obrabiarki CNC zapewnia bardzo dużą dokładność i powtarzalność obróbki. Daje lepsze rezultaty niż stosowana do tej pory kompensacja liniowa, ponieważ kompensuje błędy w sześciu stopniach swobody. Każdy element wykonany na takiej obrabiarce jest zgodny z dokumentacją zamawiającego. Przekłada się to rzecz jasna na oszczędność czasu, a co za tym idzie – pieniędzy.