Rozwiązania obrabiarkowe dla gospodarki morskiej

Różnorodność wyrobów wytwarzanych z przeznaczeniem dla sektora morskiego stanowi poważne wyzwanie dla ich producentów. Uważnie analizujemy typowe dla gospodarki morskiej wyzwania związane z obróbką materiałów i oferujemy szereg adekwatnych rozwiązań.

Gospodarka morska to niezwykle zróżnicowana dziedzina. Odbiorcami wyrobów mogą być tutaj na przykład duże stocznie produkcyjne i remontowe, ale również małe wytwórnie jachtów. Równie szeroka jest gama produktów wytwarzanych z różnych metali, w tym z aluminium, kobaltu, stali nierdzewnej, tytanu i brązu.

Zakłady korzystające z obrabiarek CNC reagują na oczekiwania klientów z sektora morskiego, inwestując w nowe technologie zwiększające zdolności produkcyjne, wydajność i jakość wyrobów. Priorytetowym kryterium przy wyborze maszyn przez producentów z tego sektora jest wielozadaniowość, która umożliwia ograniczenie liczby operatorów, ustawień i przemieszczeń dużych elementów w zakładzie, co z kolei przekłada się na wyższą jakość gotowego wyrobu.

DETALE O DUŻEJ ŚREDNICY

Detale o dużej średnicy

Maszyny wielozadaniowe INTEGREX z serii e-H doskonale sprawdzają się w obróbce wałów, prętów i podobnych ciężkich detali o dużej średnicy, jak np. chowany miecz. Maszyna INTEGREX jest w stanie wykonać wszystkie operacje — w tym toczenie, frezowanie, wytaczanie i wiercenie — w jednym ustawieniu, bez konieczności przenoszenia części do innej maszyny celem wykonania kolejnych zadań.

Model e-420H charakteryzuje się wyjątkowo dużym zasięgiem obróbki z maksymalnym wychyłem 670 mm, który pozwala na wycinanie dużych elementów. Ten duży zasięg w połączeniu z wielozadaniowością można optymalnie wykorzystać za sprawą głównego wrzeciona o prędkości obrotowej 4000 obr./min oraz wrzeciona frezarskiego o prędkości obrotowej 12 000 obr./min. Wrzeciona te są w stanie usuwać duże ilości metalu przy zachowaniu wyjątkowej wydajności. W sektorze morskim niezwykle ważna jest możliwość obrabiania skomplikowanych elementów o dużej średnicy, takich jak koła zębate. VTC-800/30SLR to pionowe centrum obróbkowe z ruchomą kolumną, wyposażone w duży zintegrowany stół obrotowy o średnicy 1000 mm oraz oś B. Maszyna może realizować pełną obróbkę 5-osiową z zastosowaniem wydajnego wrzeciona głównego Mazak o prędkości obrotowej 18 000 obr./min.

Przepustowość i elastyczność

Przepustowość i elastyczność

Wobec różnorodności elementów produkowanych na potrzeby gospodarki morskiej niezwykle ważną cechą maszyny jest przepustowość i elastyczność. W ofercie firmy Mazak dostępne są maszyny zdolne obrabiać części o dużej średnicy i długości do 3,5 m oraz szerokości do 820 mm, z najlepszym w swojej klasie zasięgiem. Przy projektowaniu tej maszyny, podobnie jak innych maszyn Mazak, dużą wagę przykładano do ergonomii — model SLR jest wyposażony w duży otwór zapewniający wygodny dostęp przy ładowaniu, ustawianiu i wyjmowaniu elementów. Maszyna VTC-800/30SLR jest także dostępna z systemem SIEMENS SINUMERIK 840D sl — z myślą o klientach, którzy jako standard w swoich zakładach przyjęli systemy sterowania Siemens.

WYCINANIE ELEMENTÓW O SKOMPLIKOWANEJ GEOMETRII

Wycinanie elementów o skomplikowanej geometrii

Części wykorzystywane w branży morskiej miewają skomplikowany kształt, który uzyskać można wyłącznie w drodze obróbki 5-osiowej. Przykładem takich elementów są śruby napędowe. Maszyny z rodziny VARIAXIS są chętnie wybierane przez producentów zaopatrujących sektor morski, ponieważ umożliwiają obróbkę wielu skomplikowanych powierzchni krzywoliniowych w jednym ustawieniu.

Do rodziny VARIAXIS należy m.in. czołowa w branży maszyna VARIAXIS j-600/5X. Charakteryzuje się ona wysoką wydajnością i szerokim zakresem obrotu osi B (od +90° do -120°), natomiast dokładność obróbki zapewniona jest dzięki sztywnej strukturze z liniowymi prowadnicami rolkowymi i przekładniami rolkowo-krzywkowymi na wszystkich osiach obrotowych.

Toczenie z napędem o dużej mocy

Toczenie z napędem o dużej mocy

Producenci wyrobów dla sektora morskiego zwracają uwagę na moc napędu toczenia, zwłaszcza na zdolność do wytaczania za pomocą długiego wrzeciona — na przykład wałów napędowych. SLANT TURN idealnie nadaje się do tego typu prac jako centrum tokarskie Big Bore o dużej mocy i momencie, przystosowane do ciężkiego toczenia dużych części. Co szczególnie ważne, oferuje maksymalny wychył równy 1070 mm i maksymalną średnicę obróbki wynoszącą 860 mm, co pozwala bezproblemowo operować na dużych częściach.

W zastosowaniach morskich, w których wymagane jest wycinanie detali trudnoobrabialnych, idealnym rozwiązaniem są pionowe centra obróbkowe Mazak MEGATURN. Na przykład wersja MEGATURN NEXUS 900M może połączyć operacje toczenia i obróbki dla uzyskania większej dokładności i wydajności dzięki mniejszej liczbie ustawień i manipulacji detalem. Konfiguracja maszyny obejmuje funkcję frezowania narzędziem obrotowym, która doskonale sprawdza się w obróbce twardych metali, takich jak stal nierdzewna, tytan i inne stopy.

Różnorodność produktów wytwarzanych dla sektora morskiego może przyprawić o zawrót głowy — mamy tutaj i skomplikowane kształty wymagające obróbki 5-osiowej, i różne części toczone. Dlatego rekomendujemy nawiązanie współpracy z dostawcą maszyn do obróbki i systemów automatyzacji, który jest w stanie zaoferować odpowiedni asortyment i wsparcie w różnych zastosowaniach.