Matryce i formy — nadchodzą zmiany

Wytwórcy matryc i form korzystają z szerokiego spektrum rozwiązań do obróbki, by spełnić oczekiwania swoich klientów. Uważnie analizujemy wyzwania związane z produkcją matryc i form, by zaoferować szereg adekwatnych rozwiązań.

Branża produkcji matryc i form jest swoistym barometrem kondycji całego globalnego sektora produkcyjnego, ponieważ dostarcza wyroby dla wielu gałęzi przemysłu. Od form tłocznych po osprzęt do pras — zapotrzebowanie na wyroby tej branży występuje praktycznie w każdym rodzaju działalności, od lotnictwa po przemysł farmaceutyczny, od motoryzacji po pakowanie żywności...

Produkcja matryc i form — zwłaszcza frezowanie — wymaga stosowania maszyn i narzędzi spełniających bardzo daleko idące wymagania. W ostatnich miesiącach potencjał technologii SMOOTH oferowanej przez firmę Mazak jest coraz częściej wykorzystywany przez przedsiębiorstwa działające w tej branży, które chętnie sięgają po liczne inteligentne funkcje naszych systemów. Na przykład MAZATROL SMOOTHX, 5-osiowy wariant systemu SMOOTH, oferuje szereg nowych funkcji programistycznych języka MAZATROL, takie jak Inteligentne frezowanie kieszeni, które mogą skrócić czas obróbki nawet o 60% w porównaniu z konwencjonalnymi ścieżkami korekty narzędzi. W programach obróbki z małymi przyrostami, np. swobodnej obróbki matryc, znajdują zastosowanie także inne nowe funkcje, m.in. Sterowanie wygładzaniem naroży, Sterowanie zmiennym przyspieszeniem i Sterowanie obróbką gładką. Każda z nich może przyczynić się do skrócenia cyklu obróbki.

Stabilność maszyny

Stabilność maszyny

Jednym z najważniejszych kryteriów, jakimi przy wyborze maszyn kierują się producenci matryc i form, jest stabilność maszyny, od której zależy dokładność i zdolność do efektywnego wycinania, zwłaszcza w przypadku dużych detali.

Pionowe centra obróbkowe Mazak z serii FJV charakteryzują się konstrukcją o dużej sztywności, która umożliwia precyzyjne wycinanie i osiągnięcie dużej wydajności przy zastosowaniu wrzecion ze stożkami nr 40 i 50. Maszyny FJV, ze względu na swoją stabilność i wiele dostępnych długości stołu, są coraz częściej wybierane przez producentów matryc i form, którzy prowadzą obróbkę ciężką.

Na przykład model FJV-250 II ze stożkiem nr 40 ma konstrukcję z podwójną kolumną, która zapewnia jej dużą sztywność i dokładność wycinania za pomocą głównego wrzeciona o prędkości obrotowej 12 000 obr./min. Wszystkie maszyny z serii FJV są wyposażone w szereg inteligentnych funkcji obróbkowych, takich jak Inteligentne wrzeciono o wysokiej wydajności, Aktywne zapobieganie wibracjom i Inteligentna osłona termiczna, które pomagają w osiąganiu oczekiwanej wydajności i dokładności wycinania.

ROZWIĄZANIA O DUŻYM ZASIĘGU OBRÓBKI

Duży zasięg obróbki

Zasięg obróbki jest niezwykle ważnym kryterium wyboru maszyny do produkcji matryc i form. Dlatego właśnie coraz większą popularnością cieszą się maszyny z serii HCN. Seria HCN oferuje duże rozmiary palet i jednocześnie sztywną konstrukcję przystosowaną do wrzecion ze stożkiem nr 40 lub 50 i napędem o dużej mocy.

Rozmiary palet wahają się od kwadratu o boku 400 mm do kwadratu o boku 1250 mm, a wszystkie maszyny są wyposażone w układ chłodzenia rdzenia śruby tocznej zapewniający znakomitą stabilność termiczną w długich cyklach obróbki. Podobnie jak maszyny z serii FJV, model HCN-5000 wyposażony jest w szereg funkcji inteligentnych, w tym Aktywne zapobieganie wibracjom, Sterowanie wygładzaniem naroży i Konfiguracja obróbki gładkiej. Wszystkie te cechy umożliwiają osiągnięcie niezrównanego poziomu dokładności frezowania w produkcji matryc i form.

CIĘCIE SKOMPLIKOWANYCH POWIERZCHNI

Skomplikowane powierzchnie

W produkcji matryc i form zasadnicze znaczenie ma zdolność do precyzyjnej obróbki powierzchni o skomplikowanym kształcie. VARIAXIS z serii i to centrum jednoczesnej obróbki 5-osiowej, które w jednym ustawieniu może obrabiać wiele powierzchni detalu i doskonale nadaje się do realizacji skomplikowanych kształtów w produkcji matryc i pras.

Na przykład VARIAXIS i-600 z technologią Smooth to 5-osiowe centrum obróbkowe MAZAK najnowszej generacji, zaprojektowane z myślą o obróbce wielostronnej i skróceniu czasu produkcji przy zachowaniu wysokiej dokładności, dużego zasięgu obróbki i znakomitej ergonomii obsługi. Maksymalna prędkość obrotowa wrzeciona maszyny wynosi 12 000 obr./min, a opcjonalnie dostępne są wrzeciona o prędkości 18 000 obr./min i 30 000 obr./min. Maszyna VARIAXIS i-600 jest także dostępna z systemem CNC SIEMENS SINUMERIK 840D sl — z myślą o klientach, którzy jako standard w swoich zakładach przyjęli systemy sterowania Siemens.

Do produkcji narzędzi wymagana jest szeroka gama funkcji frezarskich. Pionowe centrum obróbkowe VARIAXIS j-500 jest ekonomicznym rozwiązaniem odpowiednim do tego typu prac. Umożliwia efektywną wielostronną obróbkę części i produkcję w jednym ustawieniu za pomocą szybkich, sztywnych wrzecion i dokładnego, sztywnego stołu obrotowego/odchylanego. Maszyna jest w stanie realizować wszystkie procesy od podawania surowca po końcową obróbkę, przynosząc radykalne skrócenie czasu produkcji i wzrost dokładności wykonania detali dzięki eliminacji wielokrotnej zmiany ustawienia.

Tak szerokie spektrum rodzajów obróbki, jakie spotyka się w produkcji matryc i form, wymusza ścisłe skorelowanie wyboru maszyny z konkretnym zastosowaniem. Istnieje istotna różnica między obróbką formy dla przemysłu motoryzacyjnego a produkcją formy plastikowych butelek na napoje — i zadania te wymagają zastosowania zupełnie innych maszyn. Dlatego rekomendujemy nawiązanie współpracy z dostawcą maszyn, który jest w stanie zaoferować odpowiedni asortyment i wsparcie w różnych zastosowaniach.