Nowa generacja systemu sterowania CNC MAZATROL Smooth w połączeniu z pakietami oprogramowania, które stanowią ścisłą branżową czołówkę w zastosowaniu takich technologii, jak sztuczna inteligencja, cyfrowy bliźniak i automatyzacja.

  • Solid MAZATROL: automatycznie tworzy programy obróbki części w systemie MAZATROL na podstawie trójwymiarowych modeli CAD, dobierając optymalny proces obróbki z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
  • SMOOTH Ai Spindle: wykorzystuje sztuczną inteligencję do optymalizacji warunków skrawania, monitorując drgania wrzeciona i tak regulując parametry skrawania (posuwy i prędkości obrotowe), by te drgania wyeliminować. Uzyskane w ten sposób optymalne charakterystyki skrawania właściwe dla poszczególnych narzędzi są zapisywane w systemie MAZATROL lub w programie EIA (NC).
  • Ai Thermal shield: automatycznie kompensuje skutki zmian temperatury w obrabiarce. W oprogramowaniu stosowane są techniki samouczenia maszyn w połączeniu z modelowaniem przestrzenno-czasowym, by poprawić stabilność procesów i uniezależnić je od temperatury, a w efekcie zwiększyć dokładność obróbki.

 

W wyniku modelowania powstaje dokładna cyfrowa replika maszyny w środowisku biurowym.

  • Smooth Project Manager: przenosi komplet informacji o obróbce, w tym programy, ustawienia mocowań, dane modeli maszyn, dane narzędzi i układy współrzędnych. Rozwiązanie to zostało stworzone z myślą o zastosowaniu razem z oprogramowaniem SmoothCAM Ai do wygenerowania cyfrowego bliźniaka. Transfer danych bywa też przydatny dla użytkowników oprogramowania CAD CAM współpracującego z systemami Yamazaki Mazak. Funkcja transferu zmniejsza czaso- i pracochłonność przenoszenia informacji o ustawieniach ze środowiska biurowego do maszyny.
  • SMOOTH CAM Ai: oprogramowanie CAM MAZATROL, które w pełnym zakresie współdziała z funkcjami sztucznej inteligencji w systemie sterowania. Ten pakiet CAM ma zdolność synchronizacji z fizycznym sterownikiem maszyny i pozwala stworzyć identyczną platformę programowania na biurowym komputerze PC. Synchronizacja obejmuje funkcje uczenia oparte na sztucznej inteligencji, programy, dane i ustawienia narzędzi, modele bryłowe części, modele bryłowe przyrządów i uchwytów oraz dane samej maszyny

Dzięki nowemu interfejsowi, który opracowany został we współpracy z czołowymi dostawcami robotów, oprogramowanie sterujące Smooth Ai jest w stanie korzystać z zaawansowanych funkcji automatyzacji i zapewnić integrację z robotami.

  • Smooth Robot Cell Controller (RCC):  służy do zaawansowanego planowania harmonogramu pracy maszyn. Umożliwia zarządzanie robotami podającymi i odbierającymi narzędzia oraz szczękami uchwytów, a także przenoszeniem materiałów. Rozwiązanie to zostało opracowane specjalnie z myślą o produkcji małoseryjnej wysoce zróżnicowanych wyrobów.
  • Robot setup assist: umożliwia operatorom tworzenie programów dla robotów bezpośrednio z systemu sterowania obrabiarką, za pośrednictwem interfejsu parametrycznego. Wystarczy podać podstawowe informacje, takie jak średnica, długość i miejsca zaciśnięcia materiału, a rozwiązanie automatycznie wygeneruje program dla robota, który sterowany będzie przez system Smooth Ai.

 

Ergonomiczna konstrukcja istotnie podnosi wartość użytkową tego systemu sterowania. Duży 19-calowy wyświetlacz umożliwia przedstawienie na jednej stronie wszystkich newralgicznych danych z maszyny, a odchylany panel sterowania można ustawić odpowiednio do wzrostu operatora.

Na opcjonalnym drugim ekranie mogą być wyświetlane dane z oprogramowania SMOOTH Ai Spindle, SMOOTH PMC i SMOOTH RCC.

Intuicyjny ekran wielodotykowy pozwala na szybkie i płynne programowanie systemu. System CNC może zapisać nawet 32 GB danych na karcie SD.