Chirurgiczna precyzja obróbki

Starzenie się społeczeństw w krajach rozwiniętych jest ważnym czynnikiem stymulującym rozwój rynku sprzętu medycznego. W rezultacie rosną oczekiwania wobec dostawców obsługujących ten rynek — zarówno te dotyczące jakości wyrobów, jak i terminów realizacji zamówień. Uważnie analizujemy typowe wyzwania związane z obróbką materiałów i oferujemy wybrane rozwiązania.

Starzenie się społeczeństw w krajach rozwiniętych jest ważnym czynnikiem stymulującym rozwój rynku sprzętu medycznego. Urządzenia ortopedyczne, takie jak implanty kolanowe i biodrowe oraz śruby kostne, instrumenty chirurgiczne, implanty stomatologiczne i ortodontyczne — to tylko niektóre z sektorów rynku, które notują dynamiczny wzrost i stymulują popyt, na który muszą odpowiedzieć producenci. Co więcej, wyroby medyczne często wytwarzane są z mało popularnych materiałów, takich jak tytan lub stop CoCr, które wymagają zastosowania najnowszych rozwiązań tnących i maszyn o odpowiedniej dynamice.

Dostawcy, którzy zainwestowali w najnowsze technologie wycinania metali, są w stanie spełnić oczekiwania jakościowe i wydajnościowe czołowych graczy na rynku. W produkcji wyrobów medycznych — zwłaszcza w zakładach podwykonawców, którzy są ważnymi uczestnikami łańcucha dostaw — niezbędne są kompaktowe maszyny wykonujące szereg czynności, które doprowadzą do powstania skomplikowanego kształtu, np. urządzenia ortopedycznego.

Szybkość i precyzja

Szybkość i precyzja

Producenci wyrobów medycznych potrzebują szybkich maszyn do dokładnego wycinania małych, skomplikowanych elementów z twardych materiałów. Maszyny te muszą być wyposażone w szybkie, wysoce wydajne wrzeciona zapewniające doskonałą jakość wykończenia powierzchni. Jednak, choć obróbka jest skomplikowana, a normy jakościowe bardzo rygorystyczne, nie ma mowy o kompromisach, jeśli chodzi o wydajność, ponieważ także w sektorze medycznym nieustannie dąży się do redukcji kosztów.

Dlatego właśnie wielu producentów wyrobów medycznych na świecie zaufało maszynom Mazak INTEGREX z serii i, które oferują w pełni wielozadaniowe rozwiązania DONE-IN-ONE i obróbkę 5-osiową, a zatem pozwalają na uzyskanie oczekiwanych konturów, kształtów i wykończonych powierzchni. INTEGREX i-100ST i siostrzana maszyna i-150 idealnie nadają się do produkcji małych, skomplikowanych części. Maszyny te łączą w sobie cechy centrum tokarskiego o dużej mocy i w pełni funkcjonalnego 5-osiowego centrum obróbkowego, a przez to umożliwiają kompleksową obróbkę części w jednym ustawieniu, co oznacza radykalne skrócenie czasu produkcji i większą dokładność. Obróbka 5-osiowa przynosi jeszcze większe korzyści w połączeniu z rozwiązaniem automatyzacyjnym.

Kompaktowa maszyna wielozadaniowa INTEGREX i-100 BARTAC-ST z największą w klasie obsługiwaną średnicą pręta (aż 102 mm) działa w oparciu o dwa wrzeciona tokarskie, dolną głowicę rewolwerową i oś B do konturowania w pełnym zakresie, która wyposażona jest we wrzeciono frezarskie do pełnej obróbki 5-osiowej i funkcje DONE-IN-ONE. To wszechstronne rozwiązanie idealnie sprawdza się w obróbce małych, skomplikowanych części, takich jak instrumenty chirurgiczne i implanty biodrowe. Inteligentny podajnik pręta w połączeniu ze zintegrowanym mechanizmem odbioru detali ułatwia organizację pracy bezobsługowej, która może radykalnie obniżyć koszty produkcji.

ROZWIĄZANIA DO PRACY Z TRUDNOOBRABIALNYMI MATERIAŁAMI

Materiały trudnoobrabialne

Szybkie cięcie materiałów trudnoobrabialnych, takich jak tytan i metale nieżelazne, jest konieczne w produkcji wielu wyrobów medycznych, zwłaszcza elementów ortopedycznych, takich jak protezy stawów kolanowych i biodrowych.

VARIAXIS i-500 to maszyna wprost stworzona do takich zadań, umożliwiająca obróbkę wielu powierzchni o złożonej geometrii krzywoliniowej na małych detalach wymagających największej precyzji. W tego typu obróbce obok dokładności wymagana jest wysoka szybkość, dlatego VARIAXIS oferuje wyjątkowy poziom wydajności dzięki szerokiej gamie dostępnych wrzecion, wśród których jest też ekstremalnie szybki model o prędkości 25 000 obr./min.

OBRÓBKA TOKARSKA W PRODUKCJI WYROBÓW MEDYCZNYCH

Obróbka tokarska

Należy jednak pamiętać, że nie we wszystkich zastosowaniach medycznych wymagane jest rozwiązanie 5-osiowe lub wielozadaniowe. W przypadku wielu wyrobów konieczna jest obróbka tokarska wrzecionem z napędem o dużej mocy.

Idealnym rozwiązaniem dla sektora medycznego jest maszyna QUICK TURN 250 MSY — wysoce wydajne centrum tokarskie wyposażone w drugie wrzeciono i obsługujące oś Y, w którym zastosowano nowo zaprojektowaną głowicę rewolwerową z nowym napędem Mazak Smooth Mill Drive o prędkości obrotowej 10 000 obr./min. Maszyna jest także wyposażona w ergonomiczny układ sterujący SmoothG z funkcją 3D Assist do szybkiego i efektywnego programowania oraz udoskonaloną Inteligentną osłonę termiczną, która optymalizuje dokładność obróbki.

PRODUKCJA SPRZĘTU MEDYCZNEGO

Sprzęt medyczny

Sektor medyczny potrzebuje również takich produktów, jak meble szpitalne, w których stosowane są cięte profile. Mazak SPACE GEAR 510 Mk II to wycinarka laserowa 2D/3D do płaskich blach, rur, profili i elementów strukturalnych, współpracująca z obrotowym uchwytem CNC i umożliwiająca pracę z długimi detalami.

W trybie 3D używana jest kompaktowa głowica tnąca z zakresem obrotu ±360° w osi A i ±135° w osi B, co pozwala na cięcie pod kątem prostym do wszystkich powierzchni. Profiler bezstykowy utrzymuje stały odstęp i zapobiega zarysowaniom części. Sterowanie CNC sześcioma osiami umożliwia przygotowywanie miejsc pod spoiny, wycinanie elementów ukośnych i wykonywanie innych zadań w jednym ustawieniu. Stosowanie laserów CO2 do cięcia materiałów odblaskowych, takich jak aluminium, złoto, miedź, mosiądz i brąz, zawsze nastręczało problemów. Jednym z rozwiązań dla sektora medycznego są wycinarki laserowe OPTIPLEX FIBER stworzone do obróbki materiałów odblaskowych z szybkością większą niż możliwa do uzyskania laserem CO2. Wycinarki te przyczyniają się do istotnego ograniczenia kosztów operacyjnych.

Modele z serii OPTIPLEX FIBER oferują też technologię Zeta 9 obejmującą sześć inteligentnych funkcji wspomagających ustawianie i trzy inteligentne funkcje monitorujące, które czynią maszynę mniej zależną od operatora, poprawiają jakość cięcia i zwiększają przepustowość produkcji. Do funkcji inteligentnych należy automatyczna wymiana dyszy tnącej, pozycjonowanie ogniska i automatyczna kalibracja profilera, natomiast funkcje monitorujące obejmują wykrywanie przepaleń, plazmy i płomienia. W sektorze medycznym istnieje zapotrzebowanie na wiele różnych technik obróbki, a gama produktów jest bardzo szeroka — od implantów ortopedycznych, poprzez instrumenty chirurgiczne, aż po wyposażenie szpitali. Dlatego rekomendujemy nawiązanie współpracy z dostawcą maszyn do obróbki i systemów automatyzacji, który jest w stanie zaoferować odpowiedni asortyment i wsparcie w różnych zastosowaniach.