HybridLeg, czyli jak technologie zmieniają marzenia w rzeczywistość

Świat nowych technologii to świat nowych możliwości. Nieograniczonych i realnych. Dzięki współpracy specjalistów reprezentujących różne dziedziny, powstają innowacyjne rozwiązania, które znacząco wpływają na poprawę jakości życia całego społeczeństwa.

Już dawno sztywne granice pomiędzy pozornie oddzielnymi branżami przestały istnieć. W dzisiejszych czasach siłą jest podejście interdyscyplinarne, czerpanie z doświadczenia i dobrych praktyk naukowców, przedsiębiorców, technologów. Przykładem takiej efektywnej współpracy jest projekt hybrydowej protezy podudzia – HybridLeg.

Geneza projektu

Na początku zawsze jest potrzeba. W tej historii główną rolę odrywa człowiek, który postawił sobie za cel wystartowanie w Międzynarodowej Olimpiadzie dla Niepełnosprawnych Cybathlon 2020. Aby marzenie mogło się spełnić, pan Adrian Bąk potrzebował protezy podudzia, która umożliwiłaby mu sprawne poruszanie się. 

Wyzwania podjęła się firma CONTUR 2000, zajmująca się obróbką skrawania części metalowych oraz projektowaniem i wdrażaniem kompletnych linii produkcyjnych. Do realizacji projektu stworzono dedykowaną linię produkcyjną w całości opartą na maszynach Yamazaki Mazak, czołowego producenta zaawansowanych rozwiązań w dziedzinie obróbki wielozadaniowej, obróbki 5-cio osiowej, frezowania, toczenia, oprogramowania CNC i automatyzacji.

Prace nad projektem HybridLeg trwały od 2010 w specjalnie powołanym dziale badawczo-rozwojowym firmy CONTUR 2000. 

HybridLeg to więcej niż proteza

Sam projekt protezy podudzia HybridLeg jest innowacją na skalę międzynarodową. Z perspektywy użytkownika to przede wszystkim niezawodne i komfortowe rozwiązanie, które daje o wiele więcej możliwości w porównaniu do tradycyjnych modeli. Warto tu wspomnieć przynajmniej o trzech funkcjonalnościach, stawiających HybridLeg w czołówce najbardziej nowatorskich rozwiązań technologicznych.

Tryby działania

HybridLeg umożliwia działanie protezy w dwóch trybach: pasywnym i aktywnym. Ruch w trybie pasywnym jest wymuszany przez użytkownika, do jego wyzwolenia nie używa się energii z akumulatora, natomiast w trybie aktywnym ruch pochodzi z zewnętrznego źródła energii (akumulatora) i silnika. Wszystko za sprawą innowacyjnego układu przekładnia-sprzęgło. Dzięki temu proteza sama przełącza się w tryb energooszczędny w momencie bezruchu pozwalając na wydłużony czas pracy oraz dostosowuje mechanizm napędowy w zależności od podłoża, po jakim porusza się użytkownik. 

Swoboda ruchów

Chodzenie po płaskiej powierzchni, schodzenie czy wchodzenie po schodach, przechodzenie po nierównościach, ćwiczenia fizyczne. HybridLeg daje użytkownikowi poczucie większej sprawności, pozwala na szerszy zakres ruchów. 

Lekka konstrukcja

Dwa tryby pracy sprawiają, że znacznie zmniejsza się energochłonność protezy, to z kolei wpływa na możliwość zastosowania mniejszego źródła energii. Fizycznie mniejsze źródło energii to lżejsze elementy zasilania.

Od projektu do produktu

Jak wszystkie nowatorskie rozwiązania, także HybridLeg powstawał na bazie idei. Zespół rozpoczął prace koncepcyjne w 2010 roku. Wykorzystując 20-letnie doświadczenie specjalistów CONTUR 2000 intensywnie doskonalono projekt, który miał sprostać najwyższym oczekiwaniom. 

Ostatecznie powstał patent w postaci specyficznego sprzęgła, który zastosowano w projekcie HybridLeg. To dzięki niemu, proteza została wyposażona w innowacyjny układ przekładnia-sprzęgło, umożliwiający zasprzęglanie i wysprzęglanie mechanizmu napędowego w zależności od rodzaju podłoża, po jakim porusza się użytkownik.

Kolejnym krokiem było stworzenie dedykowanej linii produkcyjnej, która w sposób precyzyjny pozwoliłaby urzeczywistnić koncepcję. Zdecydowano się na wybór zaawansowanych rozwiązań Yamazaki Mazak.

Komponenty protezy HybridLeg zostały przygotowane i wykonane na centrach obróbczych VTC-560/25 oraz QUICK TURN NEXUS 250-II MS. Maszyny japońskiego producenta od lat wspierają przedsiębiorstwa przemysłowe na całym świecie. Jak widać na przykładzie HybridLeg, znajdują też zastosowanie w inżynierii medycznej. W takich projektach liczy się wszechstronność, elastyczność, możliwość dokładnego dostosowania pracy maszyny do konkretnych zadań. CONTUR 2000 nieprzypadkowo postawił na ofertę Yamazaki Mazak. Produkcja protezy służącej człowiekowi musi spełniać najwyższe wymagania i pod względem jakości, i dopasowania. Nie ma tu mowy o jakichkolwiek odstępstwach.

HybridLeg w praktyce

Pan Adrian Bąk korzysta z protezy HybridLeg od kilku miesięcy. Chociaż Olimpiada Cybathlon 2020 została przeniesiona w czasie, wciąż trenuje. To jego zdanie miało i ma decydujący wpływ na powodzenie całego projektu. Patrząc przez pryzmat osobistej satysfakcji i możliwości, jakie otworzyły się przed panem Adrianem możemy mówić o spektakularnym sukcesie przedsięwzięcia. 

Więcej o HybridLeg

Zachęcamy również do odwiedzenia strony firmy CONTUR 2000: https://contur2000.pl/pl/hybridleg/