Wycinarka laserowa Mazak FG-400 NEO podnosi poprzeczkę w obszarze cięcia 3D rur

Krok naprzód w możliwościach obróbki laserowej

Mazak nieprzerwanie utrzymuje pozycję lidera innowacji, wprowadzając na rynek nowy model w serii wycinarek laserowych FG 3D. FG-400 NEO to rozwiązanie typu all-in-one zaprojektowane z myślą o maksymalnej wydajności i łatwości obsługi. Nowy model jest doskonale przystosowany do szybkiego cięcia rur, kształtowników i długich materiałów konstrukcyjnych. 

Wycinarka pozwala na optymalizację produkcji i poprawę wydajności poprzez realizację wielu procesów, w tym cięcia 3D, gwintowania, wiercenia, fazowania i wiercenia w technice „flow drill” w jednej maszynie dzięki zastosowaniu rezonatora Variable Beam Mode. Unikalna technologia Beam Shaping automatycznie dostosowuje średnicę wiązki i skupienie energii dla zapewnienia najlepszego rezultatu cięcia różnego rodzaju materiałów. Wiązka laserowa generowana przez światłowód ma krótszą długość fali niż wiązka w technologii CO2, dzięki czemu jest znacznie efektywniejsza podczas cięcia metalu nawet w przypadku trudno obrabialnych materiałów.

Szeroki wachlarz dostępnych zastosowań

Wycinarka FG-400 NEO sprawdzi się znakomicie w obróbce rur i kształtowników o dużej średnicy o przekrojach okrągłych, kwadratowych i prostokątnych, a także dwuteowników, dwuteowników szerokostopowych i kątowników. Nowy model pozwala również na cięcie materiałów silnie refleksyjnych, takich jak miedź i mosiądz, i umożliwia obróbkę nawet najbardziej skomplikowanych kształtów i szczelnych złączy.

Jest to osiągalne dzięki zastosowaniu szeregu najnowocześniejszych rozwiązań opracowanych przez firmę Mazak w myślą o zapewnieniu najwyższej jakości i dokładności cięcia. Należy do nich zastosowanie głowicy tnącej 3D z osiami A i B umożliwiającej obróbkę szerszej gamy materiałów pod żądanym kątem z wysoką dokładnością. Odchylana głowica 3D pozwala unikać uszkodzeń w przypadku kolizji z obrabianym detalem. System czterech uchwytów poruszających się jednocześnie wzdłuż osi i obracających wokół nich zapobiega odkształceniom materiału podczas procesu obróbki. Zapewnia to stabilność cięcia we wszystkich średnicach, co przekłada się na wzrost wydajności i redukcję ilości odpadów. Warto zwrócić uwagę na funkcje automatycznego centrowania i mocowania materiału oraz wsporniki umożliwiające dopasowanie do różnych kształtów i zapobiegające uginaniu się materiału podczas cięcia. Maszyna jest dostępna w wielu konfiguracjach z jednostkami ładującymi/rozładowującymi dostępnymi w rozmiarach 6 m, 8 m, 12 m i 15 m.

Dzięki wprowadzeniu znaczących udoskonaleń, FG-400 NEO umożliwia skrócenie czasu cięcia o 33% w przypadku rur o profilu kwadratowych ze stali miękkiej i dwuteowników przy zastosowaniu gazu pomocniczego w postaci tlenu oraz o 43% i 49% w przypadku rur o profilu kwadratowym ze stali miękkiej i nierdzewnej przy zastosowaniu gazu pomocniczego w postaci azotu. Rezonator światłowodowy zapewnia również znaczną redukcję kosztów operacyjnych i negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne poprzez redukcję o nawet 40% zużycia energii elektrycznej zarówno podczas cięcia, jak i w stanie czuwania.  W przypadku technologii Fiber nie ma wymogu stosowania gazu laserowego. 

Swobodny dostęp do maszyny i komfort pracy

Mazak niezmiennie kładzie nacisk na rozwój tych funkcjonalności, które przekładają się na ułatwienie swobodnego dostępu do maszyny i łatwość obsługi. Zaawansowane sterowanie FX TUBE CAD/CAM do cięcia rur z 15-calowym ekranem FX CNC oferuje wiele funkcji podnoszących komfort pracy, takich jak nesting części oraz symulacja i monitorowanie procesu obróbki, co pozwala na skrócenie czasu ustawiania i zapewnia nieprzerwaną pracę. Dzięki połączeniu tych elementów uzyskuje się poprawę wydajności, co skraca czas ustawiania i zmniejsza ryzyko popełnienia błędu przez człowieka.

FG-400 NEO oferuje znakomity dostęp, doskonałą widoczność obszaru cięcia i komfort obsługi. Ergonomiczna konstrukcja maszyny skraca dystans pokonywany przez operatora podczas obsługi maszyny poprzez umieszczenie panelu operatora, stacji załadunku i rozładunku po tej samej stronie. Takie rozwiązanie daje również przewagę w postaci możliwości ustawienia maszyny przy ścianie zakładu produkcyjnego w celu zaoszczędzenia miejsca.   

Wyjątkowa wydajność rezonatora światłowodowego w połączeniu z możliwością realizacji wielu procesów na jednym urządzeniu czyni z FG-400 NEO najlepsze rozwiązanie dla dużych producentów, producentów chcących rozwinąć swoje możliwości w zakresie obróbki rur.