Yamazaki Mazak zaprezentuje na targach EMO 2023 kompleksową wizję nowoczesnej obróbki skrawaniem

Obecność firmy Yamazaki Mazak na targach EMO 2023 będzie odzwierciedlała kompleksową wizję nowoczesnej obróbki, a zarazem proponowaną europejskim użytkownikom drogę do wyższej wydajności i rentowości. 

Na swojej ekspozycji, która w tym roku znajdować się będzie na stoisku B14 w hali 15, Yamazaki Mazak zaprezentuje łącznie 19 maszyn i 12 systemów automatyzacji, w tym zarówno tradycyjne technologie obrabiarkowe, jak i rozwiązania laserowe. Przewidziano także pokazy obróbki prowadzone na żywo oraz prezentacje zaawansowanego oprogramowania, w tym nowości w oprogramowaniu sterującym Smooth Ai. Odwiedzający mogą zamawiać bezpłatne bilety od firmy Yamazaki Mazak oraz umawiać się na spotkania na stoisku targowym firmy za pośrednictwem strony: https://discover.mazakeu.com/pl/emo23/

Głównymi elementami wizji Yamazaki Mazak są odpowiedzi na najważniejsze wyzwania, przed którymi stają użytkownicy obrabiarek — konieczność podnoszenia wydajności, niedobór wykwalifikowanej kadry, ceny energii, presja płacowa i konkurencyjna — a także kwestie środowiskowe i osiąganie wyższej rentowności poprzez wdrażanie zaawansowanych technologii i usług.

Yamazaki Mazak zaprezentuje obrabiarki klasy podstawowej, oferowane w przystępnych cenach, a jednocześnie umożliwiające uzyskanie wyższej wydajności, rentowności i przewagi konkurencyjnej. Jest to oferta szczególnie atrakcyjna dla użytkowników obrabiarek, którzy nie korzystali dotąd z rozwiązań Yamazaki Mazak. Do gamy maszyn klasy podstawowej, produkowanych w Wielkiej Brytanii i zaprojektowanych specjalnie dla europejskich klientów, należy centrum obróbki 5-osiowej CV5-500 oraz nowe pionowe centrum obróbkowe VCE-500, które charakteryzują się wyjątkową wydajnością i konkurencyjnymi cenami. Na ekspozycji znajdzie się także wysoce wydajne centrum tokarskie z rodziny QTE.

Do filarów wizji Yamazaki Mazak należą także systemy automatyzacji, które podnoszą wydajność pracy oraz łagodzą skutki niedoboru wykwalifikowanych kadr i presji płacowej. Na ekspozycji znajdzie się miejsce dla 12 zintegrowanych rozwiązań automatyzacyjnych — zwiększających dyspozycyjność maszyn, elastyczność produkcji i efektywność wykorzystania czasu pracy operatorów, a jednocześnie przynoszących redukcję kosztów i w efekcie wyższy poziom rentowności i zwrotu z inwestycji. Prezentowane będą m.in. łatwe do programowania roboty obsługujące obrabiarki i wyrafinowane systemy automatyzacji, które są odpowiedzią na trend produkcji małoseryjnej wysoce zróżnicowanych wyrobów, a także na potrzeby w zakresie obróbki 5-osiowej.

Yamazaki Mazak pokaże również nowe rozwiązania obróbkowe dla szybko rozwijających się branż, takich jak produkcja akumulatorów do pojazdów elektrycznych, w postaci hybrydowej obrabiarki
FSW-460V zaprojektowanej głównie do zgrzewania tarciowego z przemieszaniem, ale jednocześnie zachowującej zdolność cięcia metali. Zaprezentowane zostanie także nowe pionowe centrum obróbkowe z serii VCN wyposażone w wysoce wydajny układ obróbkowy i wrzeciono Mazak Ultraspindle odpowiednie do nowoczesnych technik szybkiej obróbki.

Odwiedzający stoisko Yamazaki Mazak będą mieli okazję zapoznać się z nową zaawansowaną wycinarką laserową OPTIPLEX 3015 NEO, wyposażoną w najnowszą technologię kształtowania wiązki laserowej i głowicę MCT 3 z funkcjami inteligentnymi, takimi jak Auto Nozzle Changing (Automatyczna wymiana dyszy) i Auto Focus Distance (Automatyczne pozycjonowanie ogniska).

Przygotowano również informacje o Mazak iCONNECT — nowej platformie cyfrowej dla dotychczasowych klientów Yamazaki Mazak, która obejmuje pakiet bezpłatnych zasobów, takich jak podręczniki i kursy e-learningowe, oraz subskrypcję usług Machine-2-Mazak (M2M). Usługi M2M służą do zaawansowanego monitorowania maszyn, proaktywnej konserwacji, w tym zdalnego wykrywania problemów, oraz do zdalnej optymalizacji procesów obróbki poprzez zwiększenie dyspozycyjności maszyn, a także zapewniają dostęp do aplikacji Yamazaki Mazak i kontakt z inżynierami projektów oraz serwisantami.

W tym roku przypada 40 rocznica premiery flagowych obrabiarek Yamazaki Mazak INTEGREX, dlatego na targach EMO zaprezentowane zostaną przykłady ich efektywnych zastosowań i konfiguracji, dzięki którym są z takim powodzeniem używane w różnych branżach i z detalami różnej wielkości. Prezentacja maszyn INTEGREX będzie ilustrowała ich wydajności, łatwości automatyzacji i możliwości nacinania kół zębatych.

Wśród wiodących motywów ekspozycji znajdzie się produkcja odpowiedzialna środowiskowo, ze szczególnym uwzględnieniem technologii obniżających koszt produkcji części, takich jak monitory energii i usługi cyfrowe, które pomagają użytkownikom obrabiarek mierzyć zużycie energii i ograniczać emisję CO2. Na stoisku firmy pojawią się obrabiarki zaprojektowane z myślą o realizacji celu Yamazaki Mazak, jakim jest uzyskanie do roku 2030 czterokrotnego wzrostu efektywności środowiskowej maszyn w porównaniu do modeli z roku 2010.

Richard Smith, dyrektor zarządzający grupą europejską Yamazaki Mazak, skomentował: „Ideą naszej obecności na EMO 2023 jest zaprezentowanie kompleksowej wizji nowoczesnego wytwarzania, która będzie inspirować wszystkich użytkowników obrabiarek, od najmniejszych warsztatów po najbardziej zaawansowane cyfrowe fabryki. To wizja wykorzystania technologii jako odpowiedzi na wyzwania, przed którymi stają producenci, i wytyczenia drogi do wzrostu wydajności, wyższych marż, przewagi konkurencyjnej i większej rentowności”.

„Naszym hasłem przewodnim będzie «odkrywanie większych możliwości», ponieważ nasze obrabiarki oferują dziś więcej: większą wydajność, większą przystępność cenową i większą odpowiedzialność środowiskową. Nasza technologia jest lepiej przygotowana na automatyzację, a w ofercie mamy znakomite pakiety usług i wsparcia, które sprzyjają dyspozycyjności maszyn i pomagają uzyskać wyższy zwrot z inwestycji. Już teraz cieszę się na spotkanie z użytkownikami obrabiarek z całej Europy i na możliwość zaprezentowania im całej gamy technologii, które mogą odmienić dotychczasowe sposoby użytkowania maszyn”.

Aby zamówić bezpłatne bilety od firmy Yamazaki Mazak lub umówić się na spotkanie podczas targów, odwiedzający mogą skorzystać ze strony: https://discover.mazakeu.com/pl/emo23/