Yamazaki Mazak otwiera muzeum obrabiarek

Firma Yamazaki Mazak Corporation — chcąc podkreślić ogromny, choć nie zawsze dostrzegany wpływ obrabiarek na codzienne życie — otworzyła w japońskim Minokamo własne firmowe Muzeum Obrabiarek. 

Placówkę udostępniono zwiedzającym pod koniec 2019 roku, w którym firma świętowała 100-lecie swojego istnienia. Muzeum w wyjątkowy sposób łączy ze sobą kolejne etapy historii Yamazaki Mazak i rozwoju technicznego.  

Goście podążają ścieżką prowadzącą od XVIII-wiecznych narzędzi aż do współczesnych systemów komunikacji i automatyki. Mają również okazję zapoznać się z automatyczną linią produkcyjną, w której innowacyjne techniki Internetu Rzeczy wykorzystano do produkcji części maszyn, które z kolei same stosowane są później w procesach produkcyjnych. Ekspozycja uświadamia olbrzymi postęp techniczny, jaki już się dokonał, i w zamierzeniu autorów ma stanowić inspirację dla kolejnego pokolenia inżynierów i menedżerów przemysłu.

Wystawa podkreśla znaczenie obrabiarek jako „maszyn-matek”, wytwarzających części, bez których nie mogłyby funkcjonować niezbędne urządzenia i instalacje w kluczowych sektorach, takich jak lotnictwo, ochrona zdrowia i motoryzacja. 

Na stanowiskach edukacyjnych zaprezentowano kilka sprawnych technicznie tradycyjnych obrabiarek oraz produkty, które są wytwarzane z ich pomocą, w tym samochody, samolot, a nawet pociąg parowy. Obrabiarki i pozostałe eksponaty zostały pieczołowicie odrestaurowane we współpracy z producentami z całego świata. Dzięki temu odwiedzający mogą przyjrzeć się z bliska technicznemu dziedzictwu różnych dziedzin przemysłu. Eksponaty doskonale ilustrują wkład obrabiarek w nieustanny rozwój tych branż. W muzeum zorganizowano także kącik edukacyjny, w którym dzieci odkrywają świat techniki i uczą się poprzez zabawę.

Samo muzeum zbudowano z poszanowaniem środowiska naturalnego. Znajduje się pod ziemią, na głębokości 11 m, w odnowionej montowni wycinarek laserowych, a do utrzymywania pożądanej temperatury w jego pomieszczeniach wykorzystywana jest energią geotermalna. W rezultacie do ogrzewania i chłodzenia muzeum potrzeba znacznie mniej energii niż w przypadku obiektu naziemnego o podobnej wielkości. 

„Obrabiarki są absolutnie niezbędne dla sektora produkcyjnego na całym świecie, a to oznacza, że pośrednio są również niezbędne w życiu każdego z nas” — powiedział Richard Smith, Dyrektor zarządzający grupą europejską Yamazaki Mazak Europe. „Muzeum Obrabiarek Yamazaki Mazak to pomnik tych «maszyn-matek» i roli, jaką odgrywają w postępie technicznym, a także ich znaczenia dla całych społeczeństw”. 

„Ponieważ maszyny te instaluje się głównie w zakładach przemysłowych, opinia publiczna nie zawsze ma świadomość, że są tak ważne i szeroko stosowane. Mamy nadzieję, że nasze wyjątkowe muzeum, otwarte z okazji 100-lecia firmy, uświadomi znaczenie obrabiarek kolejnym pokoleniom i zaprezentuje wkład firmy Yamazaki Mazak w ich rozwój”.