CV5-500 – nowe pięcioosiowe centrum obróbkowe Mazak

Nowe pionowe centrum obróbkowe do płynnej obróbki pięcioosiowej ze stajni Yamazaki Mazak zadebiutowało podczas zeszłorocznej edycji targów EMO w Hannoverze.

Nowa maszyna CV5-500, zaprojektowana i produkowana na rynki europejskie w zakładach Yamazaki Mazak UK to pełne pięcioosiowe centrum obróbkowe, idealne jako pierwszy wybór zarówno dla młodych firm jak i zakładów świadczących szerokie usługi kooperacji.
Ta uniwersalna obrabiarka, dzięki swej unikalnej konstrukcji bramowej z obustronnie podpartym stołem uchylno-obrotowym, to wysoce dokładne i zarazem kompaktowe rozwiązanie w obróbce skrawaniem.

Na szczególną uwagę w CV5-500 zasługuje pionowy wrzeciennik podparty na szeroko rozstawionych poziomych prowadnicach bramy. Pozwala to na zachowanie sztywności w pełnym zakresie osi Z. Maszyna wyposażona jest w szerokozakresowe elektrowrzeciono o maksymalnych parametrach 12000 obr/min, 18.5 kW i 119.4 Nm – idealnych dla większości obrabianych materiałów. Obrabiarka występuje również z wrzecionem 18000 obr/min do obróbki szybkościowej. Pakiet ten zawiera standardowo chłodzenie śrub tocznych, co zapewnia wysoką stabilność temperaturową w tego typu aplikacjach.

CV5-500 wyposażone jest w stabilny i sztywny stół uchylno-obrotowy Sankyo napędzany przekładnią rolkową. Szerokie zakresy w osiach B i C to odpowiednio uchył 220o i obrót 360o. Wysoką wydajność zapewniają przesuwy szybkie na poziomie 36 m/min. Konstrukcja umożliwia swobodną obróbkę detali o wymiarach Ø500 mm x H320 mm i wadze 200 kg. Nad stabilnością procesu czuwa Thermal Shield – zaawansowany system kompensacji odkształceń temperaturowych.

Obrabiarka została zaprojektowana z myślą o wysokiej ergonomii pracy. Operator ma nieograniczony dostęp i wgląd do przestrzeni obróbkowej z przodu maszyny a dodatkowe automatyczne drzwi boczne z dostępem do powierzchni stołu pozwalają na łatwą integrację systemów automatyzacji. Interfejs do robota, mocowanie hydrauliczne czy pneumatyczne to niektóre cechy umożliwiające bezobsługową pracę maszyny w autonomicznym gnieździe.

Zajmując powierzchnię jedynie 2.3 x 2.8 m, co w wielu przypadkach ma duże znaczenie, CV5-500 jest obecnie jedną z najbardziej kompaktowych obrabiarek w swojej klasie. Wanna z transporterem wiórów znajduje się z przodu maszyny, co pozwala na bezproblemowe przeprowadzanie czynności konserwacyjnych tych podzespołów i umożliwia posadowienie obrabiarki w minimalnej odległości od ściany hali produkcyjnej.
Magazyn narzędzi o pojemności 30 lub 48 szt. z automatycznym zmieniaczem w czasie 1.3 s Tool-to-Tool. Posiada własne drzwi dzięki czemu operator ma możliwość obsługi magazynu podczas skrawania.

CV5-500 posiada szereg zaawansowanych funkcji dzięki technologii Mazak Smooth i najnowszej generacji sterownika cnc Smooth X dedykowanego do maszyn pięcioosiowych.