Mazak na targach Tube 2024

Firma Yamazaki Mazak na targach Tube 2024 zaprezentuje nowy sterownik CNC i oprogramowanie CAD/CAM, będące prawdziwą rewolucją w cięciu rur i profili

Na targach Tube 2024 firma Yamazaki Mazak wystawi (hala 5, stoisko C17) swoją laserową wycinarkę do rur i profili, FT-150 FIBER, przeznaczoną do szybkiego cięcia rur i profili zamkniętych o małej i średniej średnicy. Maszyna zarządzana przez nowy sterownik CNC dedykowany do obróbki rur i profili — który na targach Tube 2024 będzie miał swoją europejską premierę.

FT-150 FIBER może ciąć rury i profile zamknięte o przekroju okrągłym, kwadratowym i prostokątnym, o maksymalnej średnicy 152,4 mm. Są to wymiary typowe dla branży budowlanej, meblowej, w lekkich konstrukcjach stalowych, jak również znajduje swoje zastosowanie przy produkcji nadwozi samochodowych.

Po raz pierwszy w Europie maszyną tą sterować będzie system CNC SmoothTUBE. Jest wyposażony w nowy graficzny interfejs użytkownika — prosty i intuicyjny w obsłudze — a także w nowy interfejs człowiek-maszyna (HMI), oferujący operatorom m.in. ułatwienia w planowaniu produkcji i programowaniu. Konfiguracja dwumonitorowa umożliwia jednoczesną pracę więcej niż jednej aplikacji, np. do monitorowania stanu produkcji i zarządzania warunkami cięcia. Oba monitory mają duże ekrany o przekątnej 21,5 cala, na których jednym dotknięciem można sprawdzić stan maszyny.

FT-150 FIBER tnie różne materiały, w tym stal miękką, stal nierdzewną, miedź, mosiądz i aluminium, a także realizuje wiele procesów, w tym cięcie, gwintowanie i wiercenie termiczne. Maszyna osiąga bardzo wysoką wydajność produkcji, ponieważ ogranicza potrzebę odrębnej realizacji procesów dodatkowych, jak dziurkowanie, stępianie ostrych krawędzi i gwintowanie otworów. 

 

Podpis pod zdjęciem nr 1: Na targach Tube 2024 Yamazaki Mazak zaprezentuje maszynę FT-150 FIBER.

W konstrukcji maszyny zastosowano rozwiązania zapewniające wysoką dokładność i jakość cięcia. Należą do nich podpory długich detali zapobiegające uginaniu się ich podczas cięcia, głowica laserowa 2,5D, która umożliwia bardzo dokładne cięcie skosów, a także wewnętrzne zabezpieczenie przed rozpryskami, które zapobiegają przypalaniu wewnętrznej powierzchni detalu. Dostępne jest opcjonalne wrzeciono narzędzi obrotowych do gwintowania otworów i wiercenia termicznego.

Model FT-150 FIBER jest wyposażony w funkcje automatyczne — takie jak automatyczna kalibracja i czyszczenie dyszy — które jeszcze bardziej zwiększają wydajność obróbki. Projektanci maszyny priorytetowo potraktowali bezpieczeństwo operatora, wyposażając ją w całkowicie zamykane osłony obszaru obróbki oraz wewnętrznego obszaru podawania i odbierania.

Opisywana wycinarka laserowa jest oferowana w czterech wariantach, w każdym przypadku z rezonatorem o mocy 3,0 kW, różniących się maksymalną długością detalu: od 6500 mm do 8000 mm.

Firma Yamazaki Mazak zaprezentuje też, po raz pierwszy w Europie, nowe oprogramowanie CAD/CAM o nazwie TUBE DX, które zostało opracowane z myślą o ułatwieniu i przyspieszeniu programowania oraz importowania rysunków i złożeń. Integruje ono wszystkie etapy procesu programowania, od importu z systemu CAD aż po zarządzanie zleceniami produkcyjnymi, automatyczne zagnieżdżanie (nesting) rur/profili i tworzenie trajektorii obróbki.

Firma Yamazaki Mazak pokaże również Mazak iCONNECT, nową platformę cyfrową dla dotychczasowych klientów Yamazaki Mazak, która obejmuje pakiet bezpłatnych zasobów, takich jak podręczniki i kursy e-learningowe, oraz subskrypcję usługi Machine-2-Mazak (M2M). Usługa M2M umożliwia zaawansowane monitorowanie maszyn, realizację proaktywnych strategii konserwacji — w tym zdalne wsparcie techniczne w diagnozowaniu problemów — zdalną optymalizację procesów obróbki, zwiększenie dyspozycyjności i dostęp do specjalistów firmy Yamazaki Mazak: inżynierów aplikacji, inżynierów projektu i inż. serwisu.

Pan Gaetano Lo Guzzo, dyrektor sektora maszyn laserowych na Europę w firmie Yamazaki Mazak, powiedział: „FT-150 FIBER z naszym nowym specjalistycznym sterownikiem CNC do obróbki rur i profili jest rezultatem zaangażowania firmy Yamazaki Mazak w budowę wyjątkowych wycinarek laserowych, które dzięki najnowszym technologiom i inteligentnym funkcjom oferują znakomitą szybkość, dokładność, a w rezultacie — rentowność produkcji. 

Podpis pod zdjęciem nr 2: Podczas Tube 2024 będzie miał swoją europejską premierę nowy system sterowania CNC SmoothTUBE.

Cieszymy się bardzo na europejski debiut nowego systemu sterowania CNC SmoothTUBE, który w naszym przekonaniu będzie znaczącym krokiem w rozwoju obróbki rur i profili za sprawą wyjątkowego interfejsu operatora, łatwości programowania i szybkiej dostępności wszystkich istotnych informacji z maszyny. 

Mamy nadzieję, że w rozmowach z użytkownikami maszyn laserowych będziemy mogli poruszać temat naszych znakomitych usług serwisu i wsparcia, dzięki którym maszyny klientów są utrzymywane w optymalnym stanie technicznym, obróbka jest realizowana z wysoką jakością, a przestoje są ograniczone do minimum”.