Contur 2000

Firma Contur 2000 została założona w 2000 roku przez panów Piotra Trzcińskiego i Grzegorza Więckowskiego w odpowiedzi na potrzeby lokalnego rynku klientów z Niemiec. Od początku głównym przedmiotem działalności firmy było prowadzenie projektów technicznych dedykowanych maszyn i wyspecjalizowanych linii technologicznych. Obecnie firma zatrudnia ponad 30 pracowników, w tym ponad 20 inżynierów, a roczny obrót wynosi 70 mln PLN.


Kiedy przedsiębiorstwo zdecydowało się zainwestować w maszyny CNC, rozważano inną firmę, ale ostatecznie zdecydowano się na markę Mazak ze względu na profesjonalną obsługę klienta. Po pewnym czasie klienci Contur 2000 zaczęli wymagać nie tylko wykonania projektów, ale także ich wdrożenia. Dlatego od 2003 roku produkcja koncentruje się na małych i średnich maszynach CNC Mazak. Ta inwestycja sprawiła, że projekty związane z obróbką skrawaniem stały się wiodącymi w branży, a także umożliwiły firmie rozwój i dały poczucie większej niezależności.
Główną korzyścią wynikającą z zakupu większej liczby maszyn Mazak (aktualnie 12) jest wzrost produktywności oraz powtarzalności przy zachowaniu tej samej jakości produkowanych części. Korzystanie z tej samej marki i tego samego kontrolera NC pozwoliło na wykorzystanie wcześniej utworzonych programów i szkolenie nowych operatorów w krótkim czasie. Szybki czas dostawy urządzeń Mazak, a co za tym idzie szybka reakcja Contur 2000 na potrzeby rynku, wpłynęły na umocnienie marki jako rzetelnego i niezawodnego dostawcy.

Firma wytwarza wiele rodzajów komponentów, ale najbardziej zaawansowany projekt pod marką 2B Basic Bionics i współfinansowany przez UE, był związany z innowacyjną aktywną protezą kończyny dolnej. Części przygotowano za pomocą maszyn Mazak VTC-200C i QUICK TURN NEXUS 250 MS. Głównym materiałem użytym w tym projekcie był anion duraluminium PA6 w kolorze złotym.

Maszyny Mazak spełniły oczekiwania klienta w zakresie dokładności obróbki, niezawodności i skrócenia czasu obróbki. Właściciele firmy porównali m.in. czas zmian narzędzi z porównywalnym modelem konkurenta  – zgodnie z ich obliczeniami uzyskano około 2 dni dodatkowej pracy miesięcznie.
Na początku klient obawiał się sterowania Mazatrol z uwagi na brak znajomości działania tego kontrolera, szybko że to łatwy w obsłudze i przyjazny dla operatora system CNC, który skutecznie skraca czas programowania. Zdecydowana większość operacji wykonywana jest przy użyciu sterowania Mazatrol.
Firma nie  ogranicza się do produkcji i jest przygotowana do podjęcia bardziej kompleksowych wyzwań. Wykwalifikowana kadra, najnowsze oprogramowanie i doświadczenie, które firma zdobuła we współpracy z Yamazaki Mazak stanowią potężne zaplecze. Contur 2000 planuje rozwijać bieżące działania, projekty związane z bioinżynierią i biomechaniką oraz tworzyć własne produkty.
Pan Piotr Trzciński, współwłaściciel firmy: "Zawsze mówiliśmy, że maszyny Mazak są naprawdę dobre i nawet jeśli kiedykolwiek wystąpiły jakieś awarie, większość z nich została rozwiązana przez telefon. Jeśli zdecydujemy się rozszerzyć park maszynowy lub przejść na kolejny poziom i kupić maszynę wielozadaniową, znów zaufamy marce Mazak ".