Nowe pionowe centrum obróbkowe Mazak VCE-600 o ponadprzeciętnej produktywności

 

Zaprojektowane i produkowane w Wielkiej Brytanii, nowe 3-osiowe pionowe centrum obróbkowe VCE-600 oferuje znakomite parametry techniczne w atrakcyjnej cenie. To imponujące centrum obróbkowe nowej generacji stanowi atrakcyjną propozycję dla szerokiego grona wytwórców, od warsztatów produkcyjnych i drobnych podwykonawców, po producentów OEM. 

Zaprojektowane w odpowiedzi na wyniki szeroko zakrojonych badań rynkowych, nowe VCE-600 oferuje szeroki wachlarz funkcji i nowoczesnych rozwiązań technologicznych przekładających się na najwyższe w branży produktywność, wydajność i łatwość obsługi. Kompaktowa obudowa, jakość i serwis gwarantowane przez markę Mazak – a to wszystko w atrakcyjnej cenie. Przy kompaktowych wymiarach 2,9 x 3,12 x 3,14 m (wysokość/szerokość/głębokość), które zainteresują wytwórców dysponujących ograniczoną powierzchnią produkcyjną, VCE-600 wyposażone jest w duży stół o wymiarach 1300 x 600 mm z zakresami w osiach X, Y i Z wynoszącymi 1050 x 600 x 600 mm, co pozwala na obróbkę elementów wielkogabarytowych, zwłaszcza w zakresie osi Y.

Wrzeciono z podwójnym uzwojeniem o dużej wydajności 12000 min-1/18,5 kW/119,4 Nm będzie spełniać wszystkie wymagania produkcji podwykonawczej. Wrzeciono gwarantuje bardzo wysoki moment obrotowy przy niskich prędkościach, co sprawdzi się idealnie przy ciężkim frezowaniu i wierceniu, natomiast duża moc przy wysokich prędkościach obrotowych umożliwia swobodną obróbkę lekkich materiałów i profilowanie części. Wrzeciono o stożku 7/24, nr 40 z chłodzeniem przez narzędzie jest zaopatrywane w narzędzia skrawające za pomocą 24-pozycyjnego magazynu narzędzi z szybką wymianą narzędzi w czasie 1,9 sekundy, mogące pomieścić narzędzia o maksymalnej średnicy 75 mm. Aby ułatwić operatorowi dostęp do magazynu podczas pracy maszyny, można zastosować opcję drzwiczek, co skraca czas przygotowania maszyny do pracy. Oprócz wiodącego w swojej klasie wrzeciona, centrum VCE-600 może się również pochwalić konstrukcją o wysokiej sztywności, z liniowymi prowadnicami rolkowymi na wszystkich osiach, umożliwiającymi wykonywanie zarówno ciężkiej, jak i szybkiej obróbki. Serwomotory z napędem bezpośrednim na wszystkich osiach oraz w pełni szlifowane, wstępnie naprężone śruby kulowe zapewniają niezrównany poziom precyzji i powtarzalności.  

Mark Hall, European Group Product Manager, tak opisuje ten nowy produkt w portfolio marki: “VCE-600 to pierwszy przedstawiciel nowej linii niezwykle obiecujących pionowych centrów obróbkowych, które z całą pewnością wzbudzą duże zainteresowanie w branży. Specyfikacja techniczna maszyny uwzględnia wiele możliwości zastosowania, a przy tym zapewnia wysoką wydajność i atrakcyjną cenę. Jedną z wielu zalet tego centrum, która przypadnie do gustu użytkownikom, jest jego wszechstronność. Duża przestrzeń robocza, wiodące w swojej klasie wrzeciono i nowy system sterowania CNC SmoothEz zaprojektowany z myślą o łatwej obsłudze i szybkim programowaniu - to wszystko sprawia, że jest to maszyna bardzo przyjazna dla operatora. To atrakcyjna propozycja dla szerokiego grona wytwórców: podwykonawców, początkujących przedsiębiorców i firm zajmujących się obróbką szerokiej gamy materiałów, ponieważ specyfikacja maszyny techniczna VCE-600 gwarantuje sprawną realizację wszystkich zadań, jakie postawi przed nią rynek”.

Z myślą o uproszczeniu obsługi i skróceniu czasu ustawiania firma Mazak opracowała kilka praktycznych i ergonomicznych dla operatora cech konstrukcyjnych maszyny. VCE-600 wyposażone jest w pojedyncze duże drzwi przesuwne z dużym oknem. Duże okno zapewnia operatorowi doskonałą widoczność podczas obróbki, natomiast łatwo otwierane drzwi umożliwiają mu załadunek i rozładunek detali i narzędzi jedną ręką przy jednoczesnym otwarciu drzwi drugą ręką. Dużą wagę przykładaną do kwestii łatwości obsługi i zredukowania czasu przezbrajania widać szczególnie wyraźnie w nowym systemie sterowania CNC Mazatrol SmoothEZ. 
Nowy system SmoothEz CNC z 15-calowym intuicyjnym ekranem dotykowym został zaprojektowany z myślą o łatwej obsłudze, przypominającej obsługę smartfona czy tabletu – wyświetlacz może być dostosowany do potrzeb operatora, a pozycjonowanie danych łatwo dopasowywalne. Dzięki personalizacji wyświetlacza dane mogą być weryfikowane i edytowane przez operatora przy minimalnych przejściach między ekranami.

Mazatrol SmoothEz umożliwia użytkownikom korzystanie z interfejsu Mazak Mazatrol do opracowywania, kontroli i edycji programów za pomocą przestrzennego modelu obrabianego elementu lub alternatywnie wykorzystanie pełnej funkcjonalności EIA/ISO do programowania G-code  – tym samym zapewniając użytkownikom najwyższą możliwą elastyczność. 

Ponadto SmoothEz oferuje konfigurację, w ramach której wszystkie dane produkcyjne, jak programy, układy mocowania, modele maszyn, parametry narzędzi i układy współrzędnych, mogą być synchronizowane przez Smooth Project Manager do SmoothCAM Ai. Mark Hall tak to komentuje: “Dla producentów wytwarzających duże ilości komponentów w krótkich seriach kluczowe znaczenie ma skrócenie czasu ustawiania - tu właśnie sprawdza się SmoothEz z szeregiem wygodnych funkcji, które ułatwiają przejście od ustawiania części do ich produkcji”.

Wobec coraz powszechniejszej automatyzacji procesu produkcyjnego, firma Mazak projektując maszynę VCE-600 uwzględniła możliwość zintegrowania przednich, lewych lub prawych drzwi załadowczych dla zapewnienia dostępu dla robotów oraz opcjonalnych systemów pomiaru narzędzi i detali, takich jak sondy dotykowe Renishaw RTS i RMP60. Zgodnie z oczekiwaniami stawianymi wiodącej w branży marce, jaką jest Mazak, użytkownik ma do wyboru wiele opcji wyposażenia dodatkowego, pozwalających jak najpełniej dopasować maszynę do jego potrzeb.  

Obejmuje to 30- lub 48-pozycyjny magazyn narzędzi, wybór pakietów do pomiaru, ustawiania i wykrywania uszkodzeń narzędzi, pakiety zarządzania wiórami i chłodziwem, które obejmują zalewanie, płukanie łoża, przedmuchiwanie powietrzem oraz przenośniki spiralne wiórów, a także podstawowe opcje automatyzacji, takie jak automatyczne otwieranie drzwi, interfejs robota oraz hydrauliczne lub pneumatyczne przygotowanie oprzyrządowania. Maszyna może być również wyposażona w zespoły 4 osi, co zapewnia dodatkową elastyczność.